Efektywna uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie
Jednym ze zdecydowanie ciekawszych krzewów ozdobnych, na jakie możemy sobie pozwolić w naszych przydomowych ogrodach, jest bez wątpienia Różanecznik. Jest to krzew z rodziny wrzosowatych, osiągający stosunkowo różne rozmiary, od małych o wysokości kilkunastu centymetrów, aż do wielkich, nawet dwumetrowych krzewów. Są nawet miejsca na świecie, gdzie Różaneczniki w swoim naturalnym środowisku osiągają wysokość kilkunastu metrów. Oczywiście są to ich specyficzne odmiany. Warto tutaj jednak przyjrzeć się kwestii uprawy Różanecznika w naszych przydomowych ogrodach, bowiem pewne wymagania rośliny te będą przed nami stawiać, aczkolwiek ogólnie rzecz biorąc, ich uprawa jest stosunkowo prosta i niewymagająca.
Wybieramy odpowiednie odmiany
Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba będzie tutaj zwrócić szczególną uwagę, jest kwestia doboru odpowiednich odmian Różanecznika, bowiem musimy pamiętać, iż nie wszystkie będą nadawały się do uprawy ogrodowej. W naszej strefie klimatycznej będziemy mieć do czynienia ze stosunkowo ostrymi zimami z mrozem sięgającym nawet do minus dwudziestu stopni Celsjusza. Nie wszystkie zaś Różaneczniki będą w stanie sobie z takimi mrozami poradzić, toteż nie byłyby w stanie przetrwać nawet jednej zimy. Musimy więc bardzo starannie wyselekcjonować odmiany odporne na tak duży zakres mrozu, aby możliwe było ich uprawianie w naszym przydomowym ogrodzie. Pozostałe odmiany także będzie można uprawiać, ale w ogrodzie będą mogły stać jedynie w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych, na zimę muszą być schowane do pomieszczeń gospodarczych, gdzie przetrwają największe mrozy. Jednym słowem będziemy mogli je uprawiać w doniczkach, które ułatwią nam ich transport z ogrodu do pomieszczeń gospodarczych. Pozostanie nam jedynie kwestia doboru takich odmian, które będą idealnie wkomponowywać się w estetykę naszego ogrodu, ale to już zupełnie inne zagadnienie.
Wymagania w zakresie uprawy Różaneczników
Skoro będziemy już mieć wyselekcjonowane odmiany do uprawy ogrodowej i doniczkowej, warto zwrócić jeszcze uwagę na kwestie związane z wymaganiami tych roślin w uprawie. Przede wszystkim będą to wymagania dotyczące przygotowania gleby i doboru odpowiedniego stanowiska:
• Dobór stanowiska do uprawy Różanecznika – musimy tutaj pamiętać, iż Różanecznik będzie uwielbiać stanowisko zacienione, w pewnym stopniu zawilgocone. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest ustanowienie go w pobliżu większych drzew i krzewów. Musimy jednak zwrócić uwagę, aby większy sąsiad miał przeciwnie do Różanecznika, głęboki system korzeniowy, gdyż w przeciwnym razie z całą pewnością odbierze mu większość składników odżywczych wraz z wodą. Stanowisko takie wybieramy zarówno dla roślin nasadzonych na stałe w ogrodzie, jak i dla roślin uprawianych w doniczkach.
• Gleba do uprawy Różanecznika – powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH, na poziomie 5-6,5. Możemy ją kupić w sklepach ogrodniczych, aczkolwiek taniej wyjdzie nas samodzielne jej przygotowanie, szczególnie jeśli planujemy nasadzenie dużej liczby roślin. W tym celu musimy przygotować mieszankę składającą się z kory sosnowej, nieodkwaszonego torfu, oraz gleby ogrodniczej, zmieszanych ze sobą w równych proporcjach.
Ostatecznie po nasadzeniu Różaneczników, raczej nie będziemy mieć trudności z ich uprawą, bowiem nie wymagają one od nas żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jedynie pilnować odpowiedniego poziomu nawodnienia roślin.
- Sznurówki do butów nowej generacji - 8 Жовтня 2020
- Hobby - 18 Вересня 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 Вересня 2020